حشره‌ غول پیکر

حشره‌ غول پیکر

حشره‌شناسی یک علم جذاب است که به بررسی و شناخت حشرات می‌پردازد. در این راستا، یک خبر جالب منتشر شده که بیانگر پیدا شدن یک حشره‌ غول پیکر دوران ژوراسیک در ایالت آرکانزاس در نزدیکی فروشگاه Walmart است. این حشره‌ غول پیکر، لیس‌وینگ نامیده می‌شود و در گذشته در سراسر آمریکای شمالی فراوان بوده است. اما فرض می‌شد که از مناطق شرقی تا دهه ۱۹۵۰ ناپدید شده است. حال با پیدا شدن یک نمونه، حدس زده می‌شود که جمعیت‌های بازمانده‌ی این حشره عظیم هنوز هم وجود دارند. علل ناپدید شدن احتمالی این حشره شامل آلودگی نوری، معرفی گونه‌های غیربومی و آتش‌سوزی در مناطق شرقی می‌شود. این حشره شبیه به ترکیبی از پروانه و مگس با بال‌های پراکنده توصیف می‌شود.

 

حشره‌ غول پیکر

 

شناسایی این حشره‌ غول پیکر

شناسایی حشره‌ غول پیکر لیس‌وینگ در منطقه‌ی شهری فایت‌ویل آرکانزاس، دانشمندان را به وجد آورد. کشف یک گونه که در عصر دایناسورها فراوان بود، اما فکر می‌شد از بخش‌های بزرگی از آمریکای شمالی ناپدید شده است، احتمال وجود جمعیت‌ زیاد در نواحی دورافتاده‌ی کوه‌های اوزارک را برانگیخته است.

لیس‌وینگ عظیم توسط مایکل اسکوارلا، مدیر آزمایشگاه شناسایی حشرات دانشگاه پنسیلوانیا پیدا شد. در گزارش این هفته‌ی وب‌سایت دانشگاه، او توضیح داد که کشف را در سال ۲۰۱۲، هنگامی که دانشجوی دکترای دانشگاه آرکانزاس بود، انجام داد.

اسکوارلا می‌گوید: “خوب به یاد دارم، زیرا وقتی وارد والمارت شدم تا شیر بخرم، این حشره‌ی عظیم را روی دیوار دیدم. فکر کردم جالب است، پس آن را در دستم گرفتم و بقیه خریدم را با آن بین انگشتانم انجام دادم. به خانه رسیدم، آن را گوشه ای گذاشتم و تقریباً برای یک دهه فراموشش کردم.”

در یک مقاله همکاری شده اخیراً در مجله انجمن حشره‌شناسی واشنگتن منتشر شده، اسکوارلا گفت که نمونه به طور نادرست در مجموعه شخصی او با برچسب “antlion” که یک حشره با ویژگی‌های مشابه است، برچسب‌گذاری شده بود.

برای تعیین درستی نام لیس‌وینگ باید تا اواخر سال ۲۰۲۰ صبر میکردیم، زمانی که اسکوارلا در حین تدریس کلاس آنلاین درباره تنوع زیستی در دوران قرنطینه کرونا بود. هنگامی که معلم و دانشجویان به تصاویر میکروسکوپی نگاه می‌کردند، فهمیدند که نمونه به طور نادرست برچسب‌گذاری شده است.

 

 

حشره‌ غول پیکر

 

لیس‌وینگ عظیم در گذشته در سراسر آمریکای شمالی فراوان بود، اما فرض می‌شد که از مناطق شرقی تا دهه ۱۹۵۰ ناپدید شده است. آن را به شکلی شبیه به ترکیبی از پروانه و مگس با بال‌های پراکنده توصیف می‌کنند که آن را به شکل چادر بر روی بدن خود نگه می‌دارد.

علل ناپدید شدن احتمالی این حشره‌ غول پیکر برای مدت طولانی یک راز بوده است. توضیحات ممکن شامل: آلودگی نوری از شهرنشینی و معرفی گونه‌های غیربومی مانند کفشدوزکهای زمینی که به عنوان شکارچی لیس‌وینگ عمل می‌کنند یا کرم‌های خاک که می‌توانند بافت خاک را تغییر دهند، می‌شود. سرکوب آتش‌سوزی در مناطق شرقی نیز ممکن است تاثیرگذار بوده باشد، زیرا لیس‌وینگ به اکوسیستم‌های پس از آتش‌سوزی وابسته هستند.

 

حفاظت از گونه های در حال انقراض

بازمانده های گونه های باستانی ممکن است همچنان در طبیعت یافت شوند. اما شیوه های برخورد انسان ها با آفات، باعث از بین رفتن گونه های بسیاری می شود. شاید بهتر باشد از روش های جدیدی استفاده کنیم که به جای کشتار حشرات، مانع از ورود انها به محیط می شود.

بهترین راه حل

بهترین راه حل برای جلوگیری از ورود حشرات، دستگاه دفع حشرات است. دستگاه های دفع حشرات با استفاده از فراصوت تمامی حشرات موذی، مانند: موریانه، مورچه، سوسک، ساس، پشه، مگس و حتی جانوران موذی مثل موش و مارمولک را از محیط شما دور می کند. این دستگاه از قرص استفاده نمی کند و هیچگونه ضرر و عوارضی برای سلامتی انسان و حیوانات خانگی ندارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با کارکرد 24 ساعته، خانه شما را از حمله حشرات موذی ایمن نگه می دارد.

 

منبع:

theguardian.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی