سمپاشی سوسک ها را نمی کشد

سمپاشی سوسک ها را نمی کشد

طی آخرین تحقیقات، سمپاشی سوسک ها را نمی کشد؛ لذا در ایران برای مدیریت رایج‌ترین سوسک‌ها، که در حال افزایش مقاومت در برابر حشره‌کش‌های فروشگاهی هستند، به رویکردی کمتر سمی نیاز داریم.

سمپاشی سوسک ها را نمی کشد

ده ها هزار نفر در ایران ناامیدی ناشی از هجوم سوسک ها را درک می کنند. و ممکن است دلیل خوبی وجود داشته باشد که چرا کنترل این حشرات بسیار سخت است. مجموعه‌ای از داده‌ها نشان می‌دهد که برخی از جمعیت سوسک‌های آلمانی در این کشور مقاومت خود را در برابر آفت‌کش‌ها افزایش داده‌اند و اساساً مواد شیمیایی را بی‌فایده کرده اند و دیگر سمپاشی سوسک ها را نمی کشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه اخیر در مجله حشره شناسی اقتصادی نشان می دهد که سوسک های آلمانی در برخی از واحدهای مسکونی کالیفرنیای جنوبی می توانند از قرار گرفتن در معرض پنج نوع آفت کش متداول زنده بمانند.

چاو یانگ لی، رهبر این مطالعه، استاد حشره شناسی شهری در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، می گوید: این یک نگرانی است، زیرا هجوم جدی سوسک می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند آسم یا آلرژی شود. حداقل 11 آلرژن مختلف با Blattella germanica مرتبط است که می تواند باکتری هایی مانند سالمونلا را نیز گسترش دهد. استرس ناشی از هجوم سوسک می تواند بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد.

لی می‌گوید در حالی که انواع دیگر سوسک‌ها می‌توانند خانه‌های انسان را هجوم آورند، سوسک‌های مهاجم آلمانی تا حد زیادی مشکل‌سازترین آنها هستند. بحث هایی در مورد اینکه آیا این حشرات در آفریقا یا آسیای جنوب شرقی منشا گرفته اند وجود دارد، اما با این وجود، گونه مقاوم از طریق حمل و نقل بین المللی در سراسر جهان گسترش یافته است و اکنون رایج ترین سوسک روی زمین است. (کارل لینه، طبیعت شناس سوئدی، نام Blattella germanica را ابداع کرد، زیرا در دهه 1770 نمونه هایی از حشرات را از طریق پست از آلمان برای او فرستادند.)

لی می‌گوید: «فقط سوسک‌های آلمانی از بین بیش از 4500 سوسک شناخته‌شده، به اعتبار شهرت بی‌نظیر خود، می‌توانند در برابر حشره‌کش مقاومت کنند» – نمونه‌ای از این که چگونه انسان‌ها تکامل آفات اطراف ما را هدایت می‌کنند.

اما ممکن است نیازی به تحریک سوسک ها برای تکامل یافتن در مقابل روش های کنترل آفات نداشته باشیم. چرا که همین حالا نیز روش هایی مانند سمپاشی سوسک ها را نمی کشد.

دانشمندان همچنین در حال مطالعه روش‌های موثرتری برای کنترل سوسک‌ها در مناطق مسکونی هستند، مانند رویکرد چند سیستمی که شامل استفاده از روغن‌های ضروری مانند لیمونن، جزء مرکباتی است که بوی قوی آن از سوسک‌ها جلوگیری می‌کند.

 

داستانی بی پایان از مقاومت

لی و همکارانش بر چگونگی واکنش سوسک‌های آلمانی در چهار شهر در جنوب کالیفرنیا به حشره‌کش‌های طعمه ژله‌ای که برخی از پرمصرف‌ترین محصولات مصرفی برای کنترل حشرات در ایالات متحده هستند، متمرکز کردند.

آنها با استفاده از جاروبرقی ها و تله ها، صدها سوسک را از اقامتگاه های عمومی در اطراف لس آنجلس، سن دیگو، ویستا و سن خوزه جمع آوری کردند – بیشتر با استفاده از جاروبرقی. لی می‌گوید از آنجایی که مردم این مناطق اغلب نمی‌توانند هزینه خدمات حرفه‌ای را بپردازند، بیشتر و بیشتر از آفت‌کش‌های خریداری شده در فروشگاه استفاده می‌کنند.

این یک حلقه بازخورد ایجاد می کند. سمپاشی سوسک ها را نمی کشد ، بلکه سمپاشی بیشتر فرصت‌های بیشتری را برای سوسک‌هایی ایجاد می‌کند که می‌توانند از اثرات آفت‌کش زنده بمانند و سپس تولید مثل کنند، که منجر به نسل جدید و سخت‌تر سوسک‌های مقاوم به آفت‌کش‌ها می‌شود.

لی آن را “داستانی بی پایان از مقاومت در برابر حشره کش ها” می نامد.

سپس تیم تحقیقاتی سوسک ها را به آزمایشگاه خود در کالیفرنیا آوردند، سپس در آزمایشات جداگانه، حیوانات را در معرض شش آفت کش معمولی قرار دادند. آنها همین آزمایش را با ده ها سوسک آلمانی پرورش یافته در آزمایشگاه که هرگز در معرض مواد شیمیایی حشره کش قرار نگرفته بودند، تکرار کردند.

سوسک های کنترلی به سرعت مردند. اما در پنج مورد از شش آزمایش، آفت‌کش‌ها نتوانستند سوسک‌های دستگیر شده را از بین ببرند و بیشتر آنها پس از دو هفته زنده ماندند. فقط یک آفت کش – آبامکتین – به طور موثر سوسک های اسیر شده را از بین برد. با این حال، تحقیقات در سال 2019 نشان داد که سوسک ها می توانند تنها در دو نسل یا حدود یک سال مقاومت بالاتری نسبت به آبامکتین ایجاد کنند.

Shao-Hung Dennis Lee، یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید که اکثر حشره کش ها قسمت خاصی از بدن حشره مانند سیستم عصبی آن را هدف قرار می دهند. بنابراین بسیاری از سوسک‌های مقاوم دارای جهش ژنتیکی در این ناحیه هستند که حساسیت آن را نسبت به حشره‌کش کمتر می‌کند.»

همچنین انسان ها ممکن است در اثر استفاده از آفت کش های داخلی رنج ببرند. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، گاز حشره کش ها می‌توانند باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند.

 

تکامل در عمل

به گفته شائو هونگ دنیس لی، به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که تلاش برای مبارزه با سوسک های آلمانی با آفت کش ها نه تنها شکست خورده است، بلکه باعث ایجاد حیوانات حتی قوی تر نیز شده است. “اگر ما از حشره کش ها استفاده نمی کردیم، هیچ یک از این موارد رخ نمی داد. بنابراین همه اینها یک فرآیند انتخاب انسانی است.” به این ترتیب روشن است که سمپاشی سوسک ها را نمی کشد.

شکل گیری تکامل سوسک ها به قرن ها قبل می رسد. هنگامی که این گونه برای اولین بار وارد اروپا شد، بسیاری از آنها در زمستان های سخت مردند. چاو یانگ لی می گوید: «اما برخی زنده ماندند زیرا اساساً در داخل خانه زنده ماندند. احتمالاً در این دوره نیز توانایی پرواز خود را از دست داده اند.»

عامل دیگری که باعث موفقیت آنها شد این بود که حشرات توانایی خوردن تقریباً هر چیزی را تکامل دادند.

نتیجه گیری

روش هایی مانند سمپاشی سوسک ها را نمی کشد ؛ بلکه آنها را نسبت به نوع سم قوی تر می کند. در حال حاضر این سموم بیشتر برای خود انسان ها مضر است. برای دفع حشرات موذی مانند سوسک از محیط زندگی خود، نیازی نیست سلامتی خود را به خطر بیندازید. با استفاده از دستگاه های دفع حشرات می توانید بدون کوچک ترین عوارض حشرات را از خانه یا محل کارتان دور نگه دارید. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با استفاده از فراصوت از ورود هرگونه حشرات به داخل منزل شما جلوگیری می کند.

 

منبع:

نشنال جئوگرافیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی