شکل و عکس موریانه خانگی + خطرات[ از بین بردن و دفع موریانه]

موریانه

موریانه ها به دسته ای از حشره گفته میشود، که هر چند حضور آنها برای انسان خطر جدی محسوب نمی‌شود اما برای اشیا چوبی به شدت مضر هستند. زیرا موریانه ها به اشیا چوبی مثل مبلمان، سقف های چوبی و … حمله کرده و به طور کامل ویران و نابود می کنند و از آنجایی که برای انسان قابل مشاهده نیستند، می توانند تا ویرانی کامل پیش روند. در ادامه بیشتر می توانید با شکل ظاهری موریانه ها آشنا شده و در ادامه راه های دفع موریانه را معرفی خواهیم کرد.

بهترین راه دفع موریانه بدون هیچ آسیب و نیاز به تعویض وسایل خانه، استفاده از دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. این دستگاه 100% تضمینی و بدون هیچ ماده مضری در کمتر از 3 هفته هر نوع موریانه را به طور قطع از بین خواهد برد.

موریانه چیست ؟

موریانه یا همان مورچه سفید (به انگلیسی Isoptera)، یکی از انواع حشرات سوسری یا همان سوسک ها است. این حشره بدن نرمی داره و بسیار کند عمل میکند. موریانه ها بیشتر در محیط های تاریک تجمع می کنند. موریانه بیشتر در سه محیط شامل چوب مرطوب و خشک و زیر خاک مشاهده می‌شوند. انواع موریانه ها شامل شاه، ملکه سرباز، شاهزاده و کارگر می‌شوند. این موجودات اغلب در لانه خود مخفی شده و در مواقع لزوم مثل مواردی که برای تشکیل اجتماع قصد پرواز دارند از لانه خود خارج میشوند. این موجودات از طریق درز ها و شکاف های منزل وارد خانه شده و پنهان می‌شوند. 

موریانه ملکه که می تواند تا 50 سال هم عمر کند، کاملا وابسته موریانه های کارگر است و می تواند روزانه تا 30 هزار تخم موریانه بگذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره فروش دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با شماره تماس : 📞02146110601📞 در ارتباط باشید.

تصویر و عکس موریانه خانگی

در تصاویر زیر می توانید شکل موریانه خانگی و عکس موریانه از نزدیک را مشاهده کنید.

نشانه و علائم وجود موریانه در خانه

متاسفانه علی رغم آسیب‌های جدی که موریانه‌ها به وسایل چوبی و سازه منزل شما وارد می‌کنند تا مدت‌ها قابل شناسایی نیستند. ولی با این حال با توجه و دقت به یک سری از نشانه‌ها،می‌توانید از وجود موریانه در منزل و محل سکونت خود آگاه شوید. برخی از علائم وجود موریانه در خانه عبارتند از؛

 • تخریب چوب‌ها: اگر خانه شما از چوب ساخته شده و سازه چوبی است، با دقت به کف و دیواره‌های آن نگاه کنید تا مطمئن شوید که آثاری از تخریب و جویدن موریانه‌ها وجود ندارد.در این موارد چوب نازک شده و یا در اثر زدن صدای قابل تشخیص می‌دهد.
 • بال موریانه‌ها؛ممکن است بال این حشره را در نزدیکی پنجره یا ورودی منزل و یا درزهای خانه مشاهده کنید. وقتی موریانه‌ها به محل امنی می‌رسند ‌های خود را باز می‌کنند زیرا دیگر به آن نیازی نخواهند داشت.
 • تونل‌های گلی؛یکی دیگر از مکان‌های مخفی شدن موریانه‌ها تونل‌های گلی در زمین و یا لوله‌ها است زیر آنها به مکان‌های مرطوب و تاریک جذب می‌شوند، بنابراین اگر تونلی را مشاهده کردید. قسمتی از لوله یا تونل را بررسی کنید.
 • فضله‌های قهوه‌ای: فضله موریانه به شکل قرص‌های کوچک قهوه‌ای رنگ و یا رنگ چوب است،این فضله‌ها ممکن است در نزدیکی سازه‌های چوبی یافت شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک عدد 10 به 50009696 اس ام اس کنید. تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

راه دفع و از بین بردن موریانه خانگی 

روشهای مختلفی برای دفع موریانه و از بین بردن آنها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد :

دستگاه دفع حشرات 

راه دفع و از بین بردن موریانه خانگی 

بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر موریانه خانگی نصب دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. دستگاه های دفع حشرات با استفاده از فراصوت و تولید صدایی بیشتر از حد شنوایی انسان، تمامی حشرات موذی، مانند: موریانه، سوسک، ساس، پشه، مگس، مورچه، و حتی جانوران موذی مثل موش و مارمولک را از محیط شما دور می کند. این دستگاه از قرص استفاده نمی کند و هیچ گونه ضرر و عوارضی برای سلامتی انسان و حیوانات خانگی ندارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با کارکرد 24 ساعته، خانه شما را از حمله حشراتی مثل موریانه ایمن نگه می دارد. 

کشتن موریانه با محلول آب نمک

یکی از راه‌های کشتن و از بین بردن موریانه‌ها،استفاده از محلول غلیظ آب و نمک است این محلول را توسط سرنگ در مناطقی که احتمال وجود موریانه در آنها هست بریزید و منتظر نتیجه باشید!

نور کافی

همانطور که در اول متن هم اشاره کردیم،موریانه‌ها به محیط‌های تاریک و فاقد نور علاقمند هستند پس با کشیدن پرده‌ها و نور افزایش نور داخل محیط می‌توانید و از بین رفتن و فرار موریانه‌ها کمک کنید البته که این روش ممکن است درمان قطعی این مشکل نباشد. مثلاً اگر یک میز یا صندلی شما آلوده به موریانه شده می‌توانید آن را در محیط خارجی و در معرض نور قرار دهید تا موریانه‌های آن خارج شود.

سم موریانه

یکی از سم‌هایی که برای از بین رفتن موریانه استفاده می‌کنند،اسید بوریک است. اسید بوریک یک نوع حشره کش طبیعی است، با ایجاد اختلال در سیستم عصبی حشرات آنها را از بین می‌برد. بنابراین برای از بین بردن موریانه‌ها می‌توانید اسید بوریک را تهیه کرده و روی اشیا یا محیط هایی که حدس می‌زنید موریانه در آنها حضور دارد اسپری کنید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از اسید بوریک دستکش و ماسک استفاده کنید و حیوانات و کودکان را از این محیط دور نگه دارید.

تله موریانه

برای ساخت تله و از بین بردن موریانه‌ها به نوارهای پهن مقوایی احتیاج دارید. این نوارهای پهن را مرطوب کنید و در نقاطی که موریانه‌ها یافت می‌شوند قرار دهید. موریانه‌ها برای مصرف سلولز مقوایی جذب آن خواهند شد، کافی زمانی که موریانه‌ها جذب این مقوا شدند، آن را به بیرون از محیط منتقل کرده و آتش بزنید. برای به دست آوردن نتیجه قطعی باید چندین مرتبه این مورد را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : سوسک آلمانی یا [سوسک کابینت] چیست + بهترین راه دفع فوری

روغن نئیم

این روغن حاوی موادی به نام آزادیراختین است. هرچند که این روغن موریانه‌ها را می‌کشد اما سمی نیست این روغن برای چشم و پوست انسان مضر است،برای از بین بردن موریانه‌ها می‌توانید این روغن را تهیه کرده و در نقاطی که این حشره وجود دارد استعمال کنید.

سرکه و آبلیمو

یکی دیگر از موادی که می‌توانید برای از بین بردن آفات موریان استفاده کنید،ترکیبی از سرکه و آب لیمو است. شما می‌توانید این محلول را تهیه کرده و در نقاط مورد نظر اسپری کنید این محلول موریانه‌ها را از بین می‌برد اما هیچ ضرر و زیانی برای انسان‌ها ندارد.

اسپری بوراکس

برای این منظور باید نصف فنجان پودر بوراکس را در یک گالن آب داغ حل کنید. مخلوط به دست آمده را در ظرفی پمپی ریخته و در نقاط مورد نظر اسپری کنید برای تاثیر بیشتر می‌توانید این مورد را ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید.

طعمه موریانه تهیه کنید

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن موری‌ها تهیه طعمه‌های آماده در بازار است باید این طعمه‌ها را در داخل خاک قرار دهید موریانه‌ها از این طعمه تغذیه کرده و می‌میرند. هرچند که طعمه‌ها نمی‌توانند کل موریانه‌ها را بکشند اما می‌توانند نقاطی که موریانه در آن زندگی می‌کنند را نشان دهند.طعمه ها بیشتر در نقاطی که امکان استفاده از مواد شیمیایی و آفتکش‌ها نیست، استفاده می‌کنند.

در آخر باید بگوییم اگر متوجه هجوم موریانه‌ها به منزل خود شدید،بهتر است به جای استفاده از سم، تله و یا دیگر موادی که موریانه را از بین می‌برد، از دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک استفاده کنید. اما چرا؟همه مواردی که ذکر کردیم شاید بتوانند به طور مقطعی تعدادی از موریانه‌ها را از بین ببرند، اما برای ریشه کن کردن این حشرات مناسب نیستند! استفاده از سم‌های مختلف سبب می‌شود تعداد از موریانه‌ها از بین رفته و همینطور موریانه‌ها در یخش‌های مختلف خانه شما پخش شود و این می‌تواند مشکل را دوچندان کند بنابراین قبل از استفاده از هرگونه سم و یا مواد شیمیایی با کارشناسان ما تماس بگیریم برای اطلاعات بیشتر همین حالا عدد ۱ را ۵۰۰۰۹۶۹۶ ارسال کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

خطرات موریانه برای انسان

موریانه‌ها نوعی از حشرات چوب خوار هستند و مستقیماً به انسان‌ها آسیب نمی‌زنند، اما می‌توانند وسایل زندگی خانه آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهند برخلاف تصور عمومی موریانه‌ها فقط به چوب‌ها حمله نمی‌کنند بلکه هر شی که حاوی سلولز باشد، مثل کارتون‌ها می‌تواند مورد هجوم موریانه‌ها قرار گیرد.

مشاهده شده که برخی گونه‌های موریانه می‌توانند به پلاستیک یا فوم حمله کرده و حتی از دیوارهای سیمانی هم نفوذ میکنند، دندان‌های تیز موریانه‌ها هر چیزی را شکاف می‌دهد. در نتیجه ممکن از موریانه‌ها به عایق و سایر متریال منزل شما هم آسیب وارد کنند و نباید از کنار آنها به سادگی عبور کرد.

جالب است بدانید کلونی‌هایی از موریانه که در حدود ۶۰ هزار کارگر دارند، قادر هستند در کمتر از یک ماه یک چوب یک متری را به طور کامل از بین ببرند.

علاوه بر نوع موریانه‌ای که به خانه شما حمله کرده دما و رطوبت و میزان دسترسی مواد غذایی نیز از دیگر عواملی هستند که در میزان آسیب وارده ناشی از موریانه‌ها موثر هستند.

موریانه خانگی چیست؟

موریانه خانگی

در سال‌های اخیر تعداد موریانه‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند به خصوص در جنوب کشور رو به افزایش است. موریانه خانگی همان موریانه‌های زیرزمینی هستند که معمولاً در نزدیکی درختان، کنده‌های چوب، دیوارهای خشتی یافت می‌شوند. هر کلونی یا گروهی از موریانه‌ها شامل یک پادشاه یک ملکه به رنگ قهوه‌ای و سربازان است.

جالب است بدانید موریانه‌ها در طول ۳ تا ۵ سال بالغ شده و شروع به ازدحام جمعیت می‌کند. موریانه‌ها از اوایل پاییز تا ابتدای زمستان و از ابتدای بهار تا اواسط تابستان شروع به ازدیاد جمعیت می‌کنند. به همین علت موریانه‌ها در طول روزهای گرم و بارانی فعالیت بیشتری دارند و برای پیدا کردن  منبع غذایی به سطح زمین حرکت می‌کنند.

انواع موریانه‌ها

موریانه‌ها از نظر سبک زندگی به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند؛

 • موریانه فرموسان؛این نوع از موریانه‌ها کلونی‌های کوچکی را داشته و به تدریج جمعیت آنها افزایش می‌یابد. فعالیت این موریانه‌ها در روزهای گرم و بارانی و در بهار و تابستان بیشتر از شب و عصر است.
 • موریانه زیرزمینی؛این نوع موریانه‌ها بیشتر در فصل بهار مشاهده می‌شوند و در طبقه کارگر هستند این نوع از موریانه‌ها در زیر زمین زندگی می‌کنند و می‌توانند غذای خود را با حفر تونل به سطح زمین برسانند این دسته از حشرات برای بقا به رطوبت نیاز دارند و با ایجاد ترک در بتن و مصالح ساختمانی می‌توانند پایه‌های منزل شما را متزلزل کنند.
 • موریانه چوب خشک: این نوع از حشرات به صورت کلونی زندگی می‌کنند و شامل نرها ملکه و سرباز هستند ولی طبقات کارگر ندارند. این گونه از موریانه‌ها به رطوبت بسیار کمی نیاز داشته و در داخل خانه‌ها و در داخل چوب مثل چوب شیروانی زندگی می‌کنند. این نوع از موریانه‌ها رطوبت مورد نیاز خود را از طریق هضم سلولز به دست می‌آورند.
 • موریانه چوب مرطوب؛این دسته از موریانه‌ها در چوب‌های آسیب دیده با رطوبت بالا تجمع می‌کنند به طور مثال این موریانه در ریشه درختان , الوارهای چوبی روی زمین و شاخه درختان مشاهده می‌شوند. البته در برخی موارد می‌توانند در سقف‌های با رطوبت بالا و یا محیط‌هایی که لوله آب نشتی داشته هم مشاهده شود سفانه این دسته از موریانه‌ها باعث سست شدن پایه‌های خانه خواهند شد.

جلوگیری از ورود موریانه ها

برای پیشگیری از نفوذ موریانه موارد زیر می تواند کمک کننده باشد : 

 • برای ساخت و ساز ساختمان، به جای چوب از پایه بتنی استفاده کنید.
 •  یک فضای تهویه بین خاک و چوب بگذارید.
 •  سطوح چوبی در معرض دید را با یک درزگیر یا مانع فلزی بپوشانید.
 • شکاف هایی که امکان دسترسی موریانه ها به سازه را فراهم می کند، را کاهش دهید.
 • نشتی ها را فورا رفع کنید. 
 • اطمینان حاصل کنید که درختان و درختچه ها خیلی نزدیک به سازه کاشته نشده اند و اجازه ندهید که در برابر سطوح چوبی در معرض دید رشد کنند. 
 • هیزم یا بقایای چوب را در کنار خانه انباشته یا ذخیره نکنید.به طور دوره ای آنها بازرسی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی