ویروس زیکا

ویروس زیکا

حقایق کلیدی

بیماری ویروس زیکا توسط ویروسی ایجاد می شود که عمدتاً توسط پشه های Aedes منتقل می شود که در طول روز نیش می زنند.

علائم عموماً خفیف هستند و شامل تب، بثورات پوستی، ورم ملتحمه، درد عضلانی و مفاصل، ضعف یا سردرد هستند. علائم معمولاً 2 تا 7 روز طول می کشد. اکثر افراد مبتلا به عفونت ویروس زیکا علائمی ندارند.

عفونت ویروس زیکا در دوران بارداری می تواند باعث تولد نوزادان با میکروسفالی و سایر ناهنجاری های مادرزادی شود که به عنوان سندرم مادرزادی زیکا شناخته می شود. آلودگی به ویروس زیکا با سایر عوارض بارداری از جمله زایمان زودرس و سقط جنین نیز همراه است.

افزایش خطر عوارض عصبی با عفونت ویروس زیکا در بزرگسالان و کودکان از جمله سندرم گیلن باره، نوروپاتی و میلیت همراه است.

 

پشه منتقل کننده ویروس زیکا

 

ویروس زیکا یک ویروس منتقل شونده از پشه است که برای اولین بار در اوگاندا در سال 1947 در میمون ها شناسایی شد. بعداً در سال 1952 در اوگاندا و جمهوری متحد تانزانیا در انسان شناسایی شد.

شیوع بیماری ویروس زیکا در آفریقا، قاره آمریکا، آسیا و اقیانوسیه ثبت شده است. از دهه 1960 تا 1980، موارد نادری از عفونت های انسانی در سراسر آفریقا و آسیا یافت شد که معمولاً با بیماری خفیف همراه بود.

اولین شیوع ثبت شده بیماری ویروس زیکا در سال 2007 از جزیره یاپ (ایالات فدراسیون میکرونزی) گزارش شد. به دنبال آن شیوع گسترده عفونت ویروس زیکا در پلی‌نزی فرانسه در سال 2013 و سایر کشورها و سرزمین‌های اقیانوس آرام رخ داد. در مارس 2015، برزیل شیوع گسترده ای از بیماری راش را گزارش کرد که به زودی به عنوان عفونت ویروس زیکا شناخته شد و در ژوئیه 2015، مشخص شد که با سندرم گیلن باره مرتبط است.

در اکتبر 2015، برزیل ارتباط بین عفونت ویروس زیکا و میکروسفالی را گزارش کرد. شیوع و شواهد انتقال به زودی در سراسر قاره آمریکا، آفریقا و سایر مناطق جهان ظاهر شد. تا به امروز، در مجموع 86 کشور و منطقه شواهدی مبنی بر انتقال زیکا از طریق پشه گزارش کرده اند.

 

 

علائم ویروس زیکا

 

علائم و نشانه ها

از زمان قرار گرفتن در معرض علائم بیماری ویروس زیکا، تا ابتلا 3 تا 14 روز تخمین زده می شود. اکثر افراد آلوده به ویروس زیکا علائمی ندارند. علائم عموماً خفیف هستند از جمله تب، بثورات پوستی، ورم ملتحمه، درد عضلات و مفاصل، ضعف و سردرد و معمولاً 2 تا 7 روز طول می‌کشند.

 

عوارض بیماری ویروس زیکا

عفونت ویروس زیکا در دوران بارداری علت میکروسفالی و سایر ناهنجاری های مادرزادی در جنین و نوزاد در حال رشد است. عفونت زیکا در بارداری همچنین منجر به عوارض بارداری مانند از دست دادن جنین، مرده‌زایی و زایمان زودرس می‌شود.

عفونت ویروس زیکا همچنین محرک سندرم گیلن باره، نوروپاتی و میلیت، به ویژه در بزرگسالان و کودکان بزرگتر است.

تحقیقات برای بررسی اثرات عفونت ویروس زیکا بر پیامدهای بارداری، راهبردهای پیشگیری و کنترل، و اثرات عفونت بر سایر اختلالات عصبی در کودکان و بزرگسالان ادامه دارد.

 

انتقال

ویروس زیکا عمدتاً از طریق نیش پشه آلوده از نژاد Aedes، عمدتاً Aedes aegypti، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری منتقل می شود. پشه‌های آئِدِس معمولاً در طول روز نیش می‌زنند و شکار آنها در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر/عصر به اوج خود می‌رسد. این همان پشه ای است که تب دنگی، چیکونگونیا و تب زرد را منتقل می کند.

ویروس زیکا همچنین در دوران بارداری از طریق تماس جنسی، انتقال خون و فرآورده های خونی و پیوند اعضا از مادر به جنین منتقل می شود.

 

تشخیص

عفونت با ویروس زیکا ممکن است بر اساس علائم افرادی که “در مناطق آلوده به ویروس زیکا و دارای پشه‌های آئدس” زندگی می‌کنند یا از آنها بازدید می‌کنند، تشخیص داده شود. تشخیص عفونت ویروس زیکا تنها با آزمایش های آزمایشگاهی خون یا سایر مایعات بدن مانند ادرار یا مایع منی قابل تایید است.

 

رفتار

هیچ درمانی برای عفونت ویروس زیکا یا بیماری های مرتبط با آن وجود ندارد.

علائم عفونت ویروس زیکا معمولاً خفیف است. افرادی که علائمی مانند تب، بثورات پوستی یا آرترالژی دارند باید استراحت کافی داشته باشند، مایعات بنوشند و درد و تب را با داروهای رایج درمان کنند. در صورت بدتر شدن علائم، آنها باید به دنبال مراقبت های پزشکی و مشاوره باشند.

زنان باردار که در مناطق آلوده به زیکا زندگی می کنند یا علائم عفونت ویروس زیکا در آنها بروز می کند باید برای آزمایش های آزمایشگاهی و سایر مراقبت های بالینی به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

 

جلوگیری

نیش پشه

محافظت در برابر نیش پشه در طول روز و اوایل عصر یک اقدام کلیدی برای جلوگیری از عفونت ویروس زیکا است. باید توجه ویژه ای به پیشگیری از نیش پشه در بین زنان باردار، زنان در سنین باروری و کودکان خردسال شود.

اقدامات حفاظت شخصی شامل پوشیدن لباس (ترجیحاً رنگ روشن) است که تا حد امکان بدن را بپوشاند. استفاده از کرم های دورکننده حشرات نیز توصیه می شود.

کودکان خردسال و زنان باردار اگر در طول روز یا اوایل شب می خوابند باید زیر پشه بند بخوابند. مسافران و کسانی که در مناطق آسیب دیده زندگی می کنند باید همان اقدامات احتیاطی که در بالا توضیح داده شد را برای محافظت از خود در برابر نیش پشه رعایت کنند.

پشه‌های Aedes در گودی های پر از آب در اطراف خانه‌ها، مدارس و محل‌های کار تولید مثل می‌کنند. رسیدگی به این مکان ها مهم است: پوشاندن ظروف ذخیره آب، حذف آب ایستاده در گلدان های گل، و تمیز کردن زباله ها و لاستیک های مستعمل.

هنوز هیچ واکسنی برای پیشگیری یا درمان عفونت ویروس زیکا در دسترس نیست. توسعه واکسن زیکا همچنان یک حوزه فعال تحقیقاتی است.

جلوگیری از ورود ویروس زیکا به خانه

برای محافظت از محل زندگی خود در برابر حشرات منتقل کننده بیماری ها، علاوه بر پوشاندن در و پنجره ها با پارچه های توری، تنها یک راه حل قطعی وجود دارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک ، با استفاده از تکنولوژی التراسونیک، محیطی نا امن برای تمام حشرات و جانوران موذی ایجاد می کند و طی چند هفته پس از نصب دستگاه های دافع الکتریک در منزل، هیچ حشره ای وارد خانه نخواهد شد.

منبع:

وبسایت Who

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی