پشه آئدس چیست؟

پشه آئدس چیست؟

 پشه آئدس (aedes mosquito) بیش از 950 گونه مختلف دارد که برخی از انواع آنها می تواند عامل گزش و ناقل بیماری باشد و گاهی اوقات پاتوژن های بالقوه مرگبار (جانداران بیماری زا) را به انسان و سایر حیوانات منتقل می کنند. گونه های مختلف پشه Aedes بومی زیستگاه های معتدل و گرمسیری در سراسر جهان هستند. با این حال، برخی از گونه‌ها یا به دلیل ورود انسان به مناطق جدید یا در نتیجه تغییر تاثیرات محیطی، فراتر از محدوده‌های بومی خود گسترش یافته‌اند. این پشه گسترش برخی بیماری های عفونی ناتوان کننده ، به ویژه تب چیکونگونیا ، تب دنگی و تب زیکا را تسهیل کرده است .

نقل قول : میانگین طول عمر یک پشه آئدس Aedes در طبیعت دو هفته است . پشه می تواند در طول عمر خود حدود سه بار تخم بگذارد و هر بار حدود 100 تخم تولید می شود.

شناسایی پشه آئدس 

پشه های بالغ Aedes با بدن باریک و معمولاً سیاه رنگ، الگوهای منحصر به فرد پوسته های روشن و تیره در شکم و قفسه سینه و نوارهای روشن و تیره متناوب روی پاها از سایر انواع پشه شناسایی می شوند.

بهترین راه برای جلوگیری از ورود و نیش پشه، نصب دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. این دستگاه بدون سم و بدون بو و مواد مضر هر نوع حشره ای را از محیط شما فراری می دهد. برای اطلاعات بیشتر صفحه خرید دستگاه دفع حشرات را مطالعه بفرمایید.

اگر توسط پشه آئدس گزیده شوید چه اتفاقی می افتد؟

علائم گزش توسط پشه آئدس معمولاً در عرض چند روز پس از گزش شروع می شود، اما ممکن است ایجاد علائم تا 2 هفته طول بکشد. علائم می تواند خفیف یا شدید باشد و می تواند شامل تب همراه با حالت تهوع، استفراغ، بثورات پوستی، سردرد، درد چشم، درد مفاصل و عضلات باشد. در موارد شدید، دنگی می تواند باعث شوک (پشه آئدس)، خونریزی داخلی و حتی مرگ شود.

پشه آئدس عامل انتقال ویروس دنگی، ویروس تب زرد،چیکونگونیا ویروس و ویروس زیکا است و به عنوان یک ناقل بالقوه ویروس آنسفالیت اسب ونزوئلا هم شناسایی شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه دفع حشرات عدد 10 به 50009696 اس ام اس کنید. تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

انتقال بیماری 

گونه های متعدد Aedes در انتقال بیماری به انسان نقش دارند و در بسیاری از موارد هر یک از چندین گونه مختلف می تواند یک عامل بیماری زا را منتقل کند. برای مثال، اگرچه A. aegypti بردار اصلی است ویروس دنگی در آفریقا و قاره آمریکا،A. albopictus همچنین می تواند بیماری را به انسان در آن مناطق منتقل کند. در پلی نزی فرانسه ،A. polynesiensis به عنوان یک ناقل دنگی بومی عمل می کند. شیوع دنگی نیز به آن نسبت داده شده است. scutellaris ، گونه ای بومی جزایر مجمع الجزایر مالایی ، پاپوآ گینه نو و منطقه تنگه تورس است.

بیشتر بخوانید : بهترین راه از بین بردن پشه چیست

چرخه زندگی پشه آئدس

چرخه زندگی پشه‌های آئدس شامل چهار مرحله (تخم، لارو، شفیره و بالغ) است که بالغین از هفت روز تا چند هفته پس از جوجه‌آوری تخم‌ها ظاهر می‌شوند. ماده ها تخم های سیاه رنگ را به تنهایی روی سطح مرطوب (مانند گل و لای) نزدیک خط آب در مکان هایی که با سیل مواجه می شوند مانند مرداب ها ، سوراخ های درختان یا زیر بغل گیاهان (نقطه اتصال بین برگ و ساقه) قرار می دهند. اشیاء ساخت بشر، مانند گلدان های سفالی، ظروف پلاستیکی و لاستیک ها، مکان های رایج تخم گذاری هستند. پس از غوطه‌ور شدن در آب، تخم‌ها به صورت دسته‌ای از تخم بیرون می‌آیند، فرآیندی که ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد، زیرا برخی از تخم‌ها قبل از جوجه‌شدن به چندین خیساندن در آب نیاز دارند. تخم‌ها می‌توانند دوره‌های طولانی خشک شدن را تحمل کنند و ماه‌ها زنده ماندن را حفظ کنند و در زمستان‌های سرد و سایر شرایط آب و هوایی نامطلوب زنده بمانند.

لاروهای Aedes در آب زندگی می کنند و معمولاً به صورت وارونه و با زاویه ای از سطح آب آویزان می شوند و در آنجا از یک سیفون تنفسی ضخیم کوتاه برای جذب اکسیژن از هوای بالای آب استفاده می کنند. لاروها در چهار سن (مرحله) بالغ می‌شوند، در مرحله آخر به شفیره تبدیل می‌شوند که متعاقباً به بالغ‌هایی تبدیل می‌شوند که در سطح آب ظاهر می‌شوند. در عرض دو روز پس از ظهور ، پشه‌های بالغ Aedes جفت‌گیری می‌کنند و ماده‌ها متعاقبا اولین وعده غذایی خود را مصرف می‌کنند .

پشه‌های آئدس در طول روز تغذیه می‌کنند و بیشترین فعالیت در سحر و غروب است. آنها تمایل دارند به طور تهاجمی از انسان و بیش از یک نفر تغذیه کنند. اگرچه به نظر می‌رسد بسیاری از گونه‌ها ترجیح می‌دهند که در فضای باز تغذیه و تولید مثل کنند، اما برخی دیگر در ارتباط نزدیک با انسان زندگی می‌کنند و تخم‌های خود را در داخل خانه می‌گذارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره فروش دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با شماره تماس : 📞02146110601📞 در ارتباط باشید.

چگونه از پشه آئدس جلوگیری کنیم؟

روی درها و پنجره ها توسط توری مناسب بپوشانید.  از حشره کش های پاسیو مانند پرمترین (آفت کش و دافع) و آلترین (شمع و فانوس) استفاده کنید. برای جلوگیری از نیش پشه به خصوص در هنگام غروب و سحر از پیراهن آستین بلند، شلوار بلند، جوراب و کفش های بسته استفاده کنید.

سوالات متداول پشه آئدس

آیا همه پشه‌های آئدس حامل تب دنگی هستند؟

مهمتر از همه، شما باید این افسانه که هر نیش پشه باعث ایجاد تب دنگی می شود را از ذهن خود پاک کنید. فقط پشه های ماده Aedes aegypti می توانند ویروس دنگی را پخش کنند و در واقع این پشه ها تنها زمانی می توانند عفونت را منتقل کنند که خودشان آلوده باشند. بنابراین، پس از هر نیش پشه نیازی به وحشت نیست.

آیا پشه های Aedes تهاجمی هستند؟

پشه های بزرگتر ترجیح می دهند از انسان تغذیه کنند و می توانند در طول روز گزنده تهاجمی باشند.

پشه آئدس چه زمانی از روز را نیش می زند؟

پشه آئدس عمدتاً در طول روز گاز می گیرد. این گونه تقریباً دو ساعت پس از طلوع خورشید و چندین ساعت قبل از غروب آفتاب بیشترین فعالیت را دارد، اما می تواند در شب در مناطقی که به خوبی روشن شده است گاز بگیرد. این پشه می تواند افراد را بدون اینکه متوجه شود نیش بزند زیرا از پشت نزدیک می شود و مچ پا و آرنج را نیش می زند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی