پشه و بهترین راه های از بین بردن و فراری دادن پشه در منزل

پشه

پشه


پشه‌ها یکی از آزاردهنده‌ترین حشرات به خصوص در فصل تابستان هستند که با نیش خود می‌توانند باعث التهاب و خارش شوند. نسل‌های گذشته به خصوص افرادی که عادت داشتند،در ایوان یا پشت بام بخوابند با استفاده از پشه کش این حشره را مهار می‌کردند،اما امروز که در آپارتمان زندگی می‌کنیم باید چکاری انجام داد؟ متاسفانه امروزه استفاده از انواع قرص و اسپری‌های شیمیایی رایج شده،این مواد نه تنها به طبیعت بلکه به حیوانات خانگی و گیاهانی که در منزل دارید هم آسیب می‌زنند. استفاده از حشره کش‌ها تاثیرات منفی بسیاری روی اکوسیستم و لایه اوزون دارد. پس باید هرچه سریع‌تر به دنبال یک جایگزین مطمئن و موثر بود!

در ادامه پشه را معرفی می‌کنیم و در آخر هم بهترین راه موثر در از بین بردن و دور کردن پشه‌ها را معرفی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید بدانید که چه کار کنیم تا پشه سمت ما نیاید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

نگاهی به حشره پشه

پشه (به انگلیسی Culicidae) به گروهی از حشرات گفته می‌شود، که از طریق خوردن خون جانوران تغذیه می کنند. میزان خونی که از بدن دریافت می کنند، بسیار ناچیز است اما جای گزش می تواند باعث سوزش و خارش شود. به علاوه انواع پشه ها، ناقل بیماریهای مختلفی هستند، و می توانند آن را به بدن میزبان انتقال دهند، به طور مثال بیماری‌های مالاریا و تب زرد ، تب دنگی، زیکا، ویروس چیکونگونیا و ویروس نیل غربی خطرناک‌ترین بیماری‌هایی هستند که از طریق نیش پشه‌ها منتقل می‌شوند. لیست بیماری‌هایی که از طریق پشه‌ها منتقل می‌شود رو به افزایش است.

پشه‌ها بیشتر در ماه‌های گرم سال و در ساعت طلوع و غروب خورشید مشاهده می‌شوند.

جالب است بدانید قطعات دهان پشه‌ها شبیه سوزن بوده و خون رو می‌مکد در عوض بزاقش رو به داخل بدن تزریق می‌کند. همچنین این بزاق مثل داروی بیهوشی عمل می‌کند و به همین خاطر فرد گزیده شده متوجه گزیده شدن نمی‌شود همچنین این بزاق مانع انعقاد خون شده و باعث می‌شود، خون جریان داشته باشد.

راه از بین بردن پشه در منزل

بهترین راه های دفع و از بین بردن پشه ها به ترتیب اولویت عبارتند از : 

دستگاه دفع پشه خانگی

دستگاه دفع پشه

بهترین راه دفع و از بین بردن پشه‌ها، نصب دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. این دستگاه مطابق با آخرین فناوری روز دنیا تولید شده و با تولید صدای فراصوت و بیشتر از حد شنوایی انسان انواع حشرات از جمله پشه را از محیط فراری می‌دهد. این دستگاه بدون استفاده از هیچ ماده سمی و یا مضری برای طبیعت و انسان عمل کرده و هیچ گونه تاثیر منفی بر طبیعت نخواهد داشت. این دستگاه کاملاً تضمینی با قدرت عملکرد بالا انواع حشرات و جانوران موذی را از محیط دور می‌کند.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه و اطلاع از قیمت و خرید دستگاه دفع حشرات  کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر عدد 10 به 50009696 اس ام اس کنید. تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

بهترین سم برای کشتن پشه

برای از بین بردن لارو پشه یا پشه بالغ می توان سمپاشی انجام داد. قویترین سموم پشه بسیاری به شکل مایع، خمیر، اسپری و … برای از بین بردن پشه ها طراحی شده است. برای از بین بردن پشه ها به این روش باید تمامی سطوح را به خوبی سم پاشی نمود.تا هر اثری از این موجود از بین رود. اما همان طور که حتما می‌دانید استفاده از سموم بی خطر نبوده و می تواند مضرات بسیاری را برای موجودات زنده، گیاهی، حیوانات خانگی  و کودکان شما داشته باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم، تا حد امکان از حشره کش ها و سمپاشی استفاده نکنید! طی تحقیقات به عمل آمده یکی از دلایل سوراخ شدن لایه اوزون استفاده از سموم مختلف است. 

در صورتی که مجبور با استفاده از سموم هستید، فضا را هوادهی کرده و  سپس در آن قرار گیرید، از دست زدن به اشیا آلوده به سم جدا خودداری نمایید.

تغییر سبک لباس پوشیدن

برای در امان ماندن از دست پشه‌ها لیاس‌های روشن بپوشید، زیرا و پشه‌ها اغلب جذب رنگ‌های تیره می‌شوند. همچنین بهتر است از پوشیدن لباس‌های آستین کوتاه یا شلوارهای کوتاه پرهیز کنید. پوشیدن جوراب هم احتمال گزیدگی را کاهش می‌دهد.

گیاهان دور کننده پشه 

استفاده از گیاهان و روغن‌های معطر می‌تواند باعث دور شدن پشه‌ها شود:

 • روغن اکالیپتوس
 • روغن نعناع
 • روغن اسطوخودوس
 • اکالیپتوس
 • آویشن
 • میخک، دارچین و رزماری
 • سنبل طیب و سنبل هندی

استفاده از این روغن‌های طبیعی گیاهی به خصوص در اطراف محیط استراحت شما می‌تواند باعث دور شدن پشه‌ها شود.

حفاظت فردی 

ساده ترین راه برای در امان ماندن از دست حشرات، جلوگیری از ورود آنها به داخل منزل است، پوشاندن درب، پنجره، درز ها، کانال‌ها و هواکش‌ها و سوراخ ها با توری مناسب می تواند از ورود این حشرات جلوگیری نماید.

بیشتر بخوانید : رفع خارش نیش پشه

چرخه زندگی پشه‌ها

چرخه زندگی پشه مانند همه حشرات از تخم شروع می‌شود. جالب است بدانید پشه‌ها در ابتدا آبزی هستند ‌های ماده تخم‌های خود را در آب ساکن می‌گذارند ولی برای تخم گذاری به آب زیادی نیاز ندارند. و حتی در آب بارندگی یا آب موجود در گلدان هم می‌تواند تخم گذاری کنند.

در مرحله بعد تخم لارو تبدیل می‌شوند و لاروها به صورت طبیعی آبزی و و در آب راکد شناور هستند. در مرحله بعد لاروها به شفیره تبدیل شده و سپس بالغ می‌شوند.

حشره بالغ پشه دارای پا و بال است. و شروع به پرواز می‌کند همچنین جفت گیری کرده تا مجدداً این سیکل تکرار شود. پشه‌های ماده از ۴۰ تا ۶۰ روز پشه‌های نر می‌توانند تا ۱۰۰ روز زندگی کنند.

عکس پشه

در تصاویر زیر می توانید عکس پشه را مشاهده کنید :

چه پشه‌های خطرناک هستند؟

مسلماً پشه‌هایی که ناقل بیماری نیستند خطرناک هم نیستند. همچنین پشه‌هایی وجود دارند که نیش نمی‌زنند مثل پشه‌های نر. اغلب از شهر گیاهان تغذیه می‌کنند. ولی پشه‌های ماده برای تخم گذاری به خون نیاز دارد.

گونه‌ای از پشه‌ها به نام پشه آئدس،یکی از خطرناک‌ترین نوع پشه‌هاست که ناقل بیماری زیکا است. همچنین یکی دیگر از انواع پشه‌ها ببر آسیایی نام دارد که می‌تواند ناقل بیماری زیکا یا تب زرد باشد.

واکنش بدن هر فردی نسبت به گزیدگی پشه متفاوت است،گروهی از افراد دچار خارش و تورم می‌شوند،گروهی واکنش آلرژیک شدید دارند و برخی افراد هم هیچ علائمی نسبت به گزش پشه نشان نمی‌دهند.

دور کردن پشه‌ها از محیط

برای دور کردن پشه‌ها از محیط‌های خارجی مثل حیاط نکات زیر را مدنظر قرار دهید؛

 • هرس فضای سبز: از آنجایی که بچه‌ها دوست دارند روی پوشش‌های گیاهی کم ارتفاع بنشیند،اگر فضای سبزی در اطراف منزل دارید برای هرس کردن آن اقدام کنید. هرس کردم باعث می‌شود پشه‌ها در ساعت گرم روز محلی برای استراحت نداشته باشند.
 • آب راکت را حذف کنید؛اگر در اطراف منزل یا در حیاط آب را که دارید با اضافه کردن فواره این آب راکت را از بین ببرید. علاقه دارند تخم‌های خود را روی آب راکت قرار دهند. با از بین بردن آب‌های ساکن روی گلدان‌ها لانه پرندگان از تخم گذاری این حشرات جلوگیری کنید مرتباً آب حیوانات خانگی را تعویض کنید.
 • به حوضچه‌ها ماهی اضافه کنید،از آنجایی که ماهی‌ها لاروی پشه را می‌خورند، با این کار از تکثیر پشه‌ها جلوگیری خواهید کرد.
 • از توری استفاده کنید: با پوشاندن در و پنجره‌ها با استفاده از توری می‌توانید از ورود پشه ها به داخل منزل جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی