10 پروانه سمی

10 پروانه سمی

10 پروانه سمی

پروانه ها سمی نیستند زیرا راهی برای تزریق سم خود به دشمن ندارند. با این حال در این مقاله به بررسی 10 پروانه سمی خواهیم پرداخت.

نکات کلیدی

  • تنها راهی که پروانه ها می توانند از خود در برابر شکارچیان دفاع کنند، این است که خود را برای دشمنانشان ناخوشایند کنند.
  • بسیاری از پروانه ها تخم خود را روی گیاهانی که برای حشرات دیگر سمی هستند، می گذارند تا لاروهایشان بتوانند این سم ها را مصرف کرده و برای حیواناتی که آنها را شکار می کنند، سمی شوند.
  • این پروانه ها برای شکارچیانشان سمی هستند، اما به هر روش دیگری بی خطر هستند. شما می توانید با کشت گیاهانی که بر روی آنها تخم بگذارند، آنها را حمایت کنید.

پروانه ها آسیب پذیر و قابل حمله توسط همه نوع حشرات، از پرندگان تا خزندگان، عنکبوت ها و حشرات دیگر هستند. گاهی اوقات لاروهای یک گونه پروانه، لاروهای گونه دیگری را می خورند. به دلیل این مسئله، پروانه ها راهکارهایی برای حفاظت از خودشان یافته اند. بعضی از پروانه ها دارای نقاطی شبیه به چشم روی بالهایشان هستند که شکارچیان را شگفت زده یا گیج می کند. بعضی دیگر دارای کموفلاژ هستند که به آنها اجازه می دهد به برگ یا پوست درخت شبیه شوند. بعضی دیگر، به طرز عجیب و غریب، با رنگ های درخشان تزئین شده اند، که به شکارچی می گویند که آنها ممکن است سمی یا سمی باشند. این به عنوان aposematism شناخته می شود.

پروانه ها سمی نیستند زیرا بدون داشتن خار، خزه، دندان یا قسمت های دهانی نافذ، راهی برای تزریق سم خود به دشمن ندارند. با این حال، لاروهای سمی وجود دارند. لارو عرعر، همچنین به عنوان asp شناخته می شود، خارهایی دارد که می تواند قرمزی و تورم را همراه با درد شدید ایجاد کند. لارو ماهی ابریشم بزرگ سمی از آمریکای جنوبی و مرکزی به طور قطع خطرناک است. تماس با خارهای آن ممکن است منجر به مرگ شود.

سمی که ممکن است یک پروانه سمی داشته باشد، برای کشتن یک شکارچی بزرگ، قوی نیست، و بیشتر برای تولید طعم نامطبوع در پروانه هستند که شکارچی یاد می گیرد که در آینده از اعضای دیگر این گونه اجتناب کند. به طور جالب، بیشتر پروانه ها سمی نیستند، اما بسیاری از آنها تقلید می کنند و با گونه های دیگری از پروانه ها که سمی هستند، دوست می شوند. به عنوان مثال، پروانه مونارک بسیار نامطبوع است، که توسط viceroy تقلید می شود، که نیز خوشمزه نیست.

بسیاری از پروانه ها وقتی لارو هستند، شروع به ذخیره سم هایی می کنند که آنها را برای شکارچیان ناخوشایند می کند. لارو ها بر روی گیاهان سمی، مانند milkweed، تغذیه می کنند و این سم ها در pupation لارو باقی می مانند. پروانه هایی هم وجود دارند که علاوه بر شکر، گل های سمی را هم مصرف می کنند. در زیر لیستی از برخی از پروانه های سمی آمده است:

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۱۰. پروانه مونارک

این پروانه به خاطر زیبایی بال های نارنجی، سفید و سیاهش، مهاجرت بلندمدت و سمی بودنش معروف است. پروانه تقریباً تخم خود را فقط روی گیاهان milkweed قرار می دهد که سمی هستند. هنگامی که لارو برگ این گیاه را می خورد، سم هایی به نام glycosides قلبی جمع می کند که در بیشتر موارد در بال ها و شکم پروانه بزرگسال باقی می ماند. برخی از شکارچیان باهوش به نظر می رسد که این مسئله را می دانند و از آن قسمت های پروانه اجتناب می کنند.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۹. پروانه بالتوری قرمز

این پروانه زیبا از آسیا و جنوب شرق آسیا همچنین بال هایی دارد که مانند پروانه مونارک، رنگ های نارنجی، سیاه و سفید دارند، اما الگوی روی بال ها متفاوت است. با این حال، رنگ ها باید به شکارچیان هشدار دهنده باشد که این یک پروانه سمی است. لارو برگ passionflower را می خورد و با خارهای سمی مسلح است. با ابر پرنده ای بیش از ۳ اینچ، چشمک قرمز دو فرم زنانه دارد. اولی قرمز، سیاه و سفید مانند نر است و دیگری قهوه ای با نشانه های سفید است. زیر بال پروانه می تواند گفت که حتی زیباتر از بال بالاست زیرا با خطوط نارنجی، سفید و سیاه پوشیده شده است.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۸. پروانه گورخری

این پروانه طولانی عمر و بال بلند خود را از گرده گلی که می خورد و سمی که به عنوان لارو هنگام خوردن passionflower ذخیره می کند، به دست می آورد. گرده گل در بدنش به سم هایی به نام cyanogenic glycosides تبدیل می شود. این نه تنها پروانه را محافظت می کند، بلکه می تواند لارو را حتی قبل از تولد محافظت کند، زیرا پروانه ماده سم خود را به سیستم تولید مثلش هدایت می کند وقتی سطح گرده گل کم است. پروانه گورخری با بال های بلند و بیضوی که با خطوط زبرا سیاه و سفید و نقطه های قرمز تزئین شده است، قابل شناسایی است. این پروانه سمی در جنوب ایالات متحده و جنوب آمریکا یافت می شود و بال پروانه ۲.۸ تا ۳.۹ اینچ است.

 

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۷. پروانه دم چلچله ای

پروانه دم چلچله ای، یک پروانه سمی بسیار خطرناک است. این پروانه بزرگ شمال آمریکا و مرکز آمریکا دارای بال هایی با اندازه ۳ تا ۴.۵ اینچ است. بال جلویی آن سیاه است، اما بال پشتی آن که دم دار است، آبی درخشان با نقاط سفید روی نر است. زیر بال پشتی، نقاط نارنجی روی پس زمینه آبی زیبا دارد.

این پروانه سمی، سم خود را به دلیل تغذیه لارو از گیاه pipevine دریافت می‌کند. این گیاه اسید aristolochic را دارد که باعث می‌شود پروانه و لارو آن برای شکارچیان ناخوشایند باشند. به دلیل مکانیزم دفاعی پروانه دم چلچله ای، تعداد زیادی از پروانه‌ها شبیه آن هستند. علاوه بر این، گونه‌هایی از pipevine وجود دارند که حتی برای لارو خطرناک هستند و پروانه ماده pipevine باید دقت کند کجا تخم می‌گذارد.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۶. پروانه پستچی

مانند پروانه گورخری،، پروانه پستچی گرده گل را می‌خورد، یک رفتار نادر در پروانه‌ها. پروانه پستچی شکلی مانند پروانه گورخری دارد، اما بال‌های آن الگوهای زیبایی از قرمز و سیاه یا زرد و سیاه دارند و بسته به جایی که پروانه یافت می‌شود، فرم‌های مختلفی دارد. به دلیل سمی بودن، بسیاری از پروانه‌هایی که شبیه پروانه پستچی هستند، با آن پرواز می‌کنند تا از شکارچیان محافظت شوند. این پروانه سمی نه تنها طعم بدی دارد، بلکه بوی قوی‌ای هم دارد که حتی انسان‌ها می‌توانند حس کنند. پروانه پستچی با بال‌هایی به طول ۲.۵ تا ۳.۲۵ اینچ در جنگل‌ها و مناطق باز آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می‌شود.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۵. پروانه ملکه

پروانه ملکه نیز یک پروانه milkweed است، اما سطح الکالوئیدها و کاردینولیدهایی که لارو آن ذخیره می‌کند و به پروانه بالغ منتقل می‌کند، متفاوت است. لارو ملکه نیازی به تغذیه انحصاری از milkweed سمی ندارد، بلکه می‌تواند روی گیاهانی مانند عسل‌گیاه و dogbane رشد کند. پروانه ملکه یک پروانه بزرگ و زیبا با بال‌های نارنجی-قهوه‌ای و با حاشیه و رگ‌های سیاه است. نقاط سفید روی بال جلویی و حاشیه سیاه روی بال‌هایش به نظر می‌رسند مثل چراغی درخشان هستند. این پروانه در آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شود و در محیط‌های مختلفی مانند مردهاب، لبه جنگل، مزارع و حتی بیابان‌ها زندگی می‌کند.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۴. پروانه atala

این پروانه کوچک به دلیل شکم قرمز درخشان نر و بال‌های آبی فلزی با نقاط آبی فلزی در لبه بال‌های پشتی، نادر است. رنگ‌آمیزی آن و رنگ‌های قرمز و زرد شدید لارو آن، شکارچیان را هشدار می‌دهد که پروانه بدطعمی است. این پروانه جزء گونه Eumaeus است که بسیاری از آنها به سمی بودن شهرت دارند. پروانه سمی atala با بال‌هایی به طول ۱.۵ تا ۱.۷۵ اینچ در جنوب فلوریدا و جنوب بزرگترین جزایر آنتیل یافت می‌شود. این پروانه سم خود را از cycad، یک گیاه باستانی که قبل از دایناسورها وجود داشت، دریافت می‌کند. این گیاه ماده cycasin را تولید می‌کند که در صورت مصرف، کبد را نابود می‌کند. به دلیل تحمل پروانه atala به cycad، دانشمندان فکر می‌کنند که این حشره تقریباً به اندازه همان گیاه باستانی، باستانی است. پرواز پروانه atala به نظر می‌رسد به آرامی باشد، انگار که از شکارچیان چیزی برای نگرانی ندارد.

 

 

 

10 پروانه سمی

۳. پروانه رز سرخ

پروانه رز سرخ شباهت زیادی به پروانه ملکه دارد و از همان خانواده است. اما بال‌هایش سیاه و بلندتر هستند و کمی بزرگترند با بازوبالایی ۳.۲۵ تا ۳.۷۵ اینچ. همچنین در آسیا و استرالیا و نه در آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شود. این پروانه سمی، سم خود را از گیاه oleander و milkweed دریافت می‌کند. مانند پروانه‌های سمی دیگر، توسط پروانه‌های قابل خوردن دیگری نیز شبیه‌سازی می‌شود، از جمله Malabar raven، great eggfly و common mime.

علاوه بر اینکه به طور کل قابل خوردن نیست، پروانه رز سرخ زمانی که توسط شکارچی مورد حمله قرار می گیرد، مرده نمایی می‌کند و مایع سمی و ناخوشایندی را که باعث می‌شود شکارچی او را رها کند را استفراغ میکند، و آزاد می‌کند.

 

 

 

10 پروانه سمی

 

۲. پروانه بال‌پرنده ای

این پروانه‌ها از بزرگترین پروانه‌های جهان هستند و بیشتر آن‌ها پروانه سمی محسوب می شوند. اما همچنین بسیار زیبا هستند و زیبایی آن‌ها باعث شده تا هدف صید برای جمع‌آوران شوند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از آن‌ها به عنوان پرخطر در لیست حفاظتی قرار بگیرند. پروانه‌های بال‌پرنده ای در جنگل‌های آسیا، استرالیا و جنوب شرق آسیا زندگی می‌کنند. همانند پروانه pipevine swallowtail، لارو پروانه‌های بال‌پرنده از pipevine و birthwort تغذیه می‌کنند و به همین دلیل اسید aristolochic را در خود ذخیره می‌کنند که حتی در زمان بالغ شدن هم باقی می‌ماند. لارو در واقع سم را در پروژکشن‌های گوشتی و شبیه خار که از پشت آن‌ها می‌گذرد، ذخیره می‌کند. در گونه‌ای مانند Cairns birdwing، این پروژکشن‌ها قرمز روشن هستند و به شکارچیان هشدار می‌دهند که لارو سمی است. اگر پرنده یا حیوان دیگری تلاش کند تا لارو یا پروانه بالغ را بخورد، بیمار می‌شود، اما سم احتمالاً آن‌ها را نخواهد کشت. آن‌ها می‌دانند که دیگر نباید به پروانه بال‌پرنده ای حمله کنند.

 

 

10 پروانه سمی

 

۱. پروانه لیمو (پروانه برگخوار مرکبات)

پروانه لیمو با بال‌هایی به طول ۷.۱ تا ۹.۸ اینچ، بزرگترین پروانه آفریقا است. همچنین یکی از سمی‌ترین پروانه‌های جهان است. این پروانه سمی با بال‌های باریک نارنجی و سیاه که ممکن است به شما یاد یک پلنگ بیندازد، در جنگل های بارانی آفریقای مرکزی یافت می‌شود و هیچ شکارچی طبیعی ندارد. این به دلیل این است که فرض بر این است که لارو آن گیاه Strophanthus gratus را می‌خورد، یک بالاست که گل‌های زیبایی را دارد و همانطور که زیباست، مرگبار است. این گیاه سم ouabain را ترشح می‌کند که شکارچیان آن را روی نوک تیرها پخش می‌کنند. وقتی تیر حیوانی مانند یک هیپوپاتاموس را بریده، حیوان از سکته قلبی می‌میرد. سم نه تنها پروانه را محافظت می‌کند، بلکه باعث زیبایی بال‌هایش می‌شود.

 

پروانه ها چقدر عمر می کنند؟

زمانی که پروانه‌ها از تخم خود بیرون می‌آیند، حدود ۲ تا ۵ هفته را به عنوان لارو و بیش از دو هفته دیگر را درون پیله خود سپری می‌کنند. پس از این مراحل، پروانه با عمری بین ۱۵ روز تا ۲ تا ۳ ماه (بستگی به نوع آن دارد) از مرحله تحول خود خارج می‌شود. البته پروانه Brimstone یک استثناء قابل ذکر است که در شرایط بهینه بیش از یک سال زندگی می‌کند. با این عمر کوتاه، منطقی است که این گونه پروانه با هر وسیله‌ای که محیط آن‌ها فراهم می‌کند، به خودشان حفاظت کنند.

 

آیا پروانه ها می توانند به انسان آسیب برسانند؟

خوشبختانه، سم موجود در پروانه‌ها قوی نیست و نمی‌تواند به اندازه‌ای باشد که به انسان‌ها آسیب برساند. این موضوع برای بیشتر گونه‌های پستانداران، از جمله گربه و سگ نیز صادق است. اگر حیوان خانگی شما پروانه‌ای سمی را بخورد،بوی نامطبوع آن باعث می‌شود که به احتمال زیاد بیش از حد نخورد و به خاطر معده‌اش نگران نباشید. بنابراین، دلیلی برای اینکه این حشرات زیبا با ابزارهای سمی برای حفاظت از خودشان مجهز شده‌اند، نباید شما را از لذت بردن از حضور آن‌ها در حیاط خود باز دارد! اما اگر کودک خردسال در خانه داشته باشید وجود پروانه سمی می تواند مشکل ساز شود.

 

 

بهترین راه حل

بهترین راه حل برای جلوگیری از ورود پروانه سمی، دستگاه دفع حشرات است. دستگاه های دفع حشرات با استفاده از فراصوت تمامی حشرات موذی، مانند: موریانه، مورچه، سوسک، ساس، پشه، مگس و حتی جانوران موذی مثل موش و مارمولک را از محیط شما دور می کند. این دستگاه از قرص استفاده نمی کند و هیچگونه ضرر و عوارضی برای سلامتی انسان و حیوانات خانگی ندارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با کارکرد 24 ساعته، خانه شما را از حمله حشرات موذی ایمن نگه می دارد.

 

 

منبع:

a-z-animals.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی