مگس اصطبل، گزنده یا سگی چیست + راهکار دفع

مگس اصطبل

یکی از حشرات آزار دهنده مگس گزنده (Stomoxys calcitrans)، مگس سگی یا همان مگس طویله است. علت این نام گذاری شاید بزرگتر بودن جثه این حشره در مقایسه با دیگر انواع حشرات مشابه است. این مگس تیره رنگ با خوردن خون پستانداران تغذیه می‌کند. اگر این نوع مگس ها در محیط زندگی و خانه شما حضور دارند، توصیه میکنم، تا انتهای مطلب را با دقت مطالعه نمایید.

بهترین راه دفع مگس اصطبل یا مگس سگی نصب دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. این دستگاه بدون سم و بدون بو و فقط با تولید صدایی در محدوده شنوایی این حشرات آنها را از بین می برد. این دستگاه کاملا تضمینی و بدون ایجاد هیچ عوارض و مشکلی و کاملا ایمن همه حشرات و جانوران موذی را از محدوده مورد نظر شما دور خواهد کرد.

ویژگی مگس طویله یا مگس سگی

انداز و طول این مگس حدود 5 تا 11 میلی‌متر است و عرض آن نیز 8 تا 10 میلی‌متر می باشد. این مگس دارای 4 نوار تیره در قسمت بالایی بدن، با لکه های تیره در ناحیه شکم است. همچنین آنها دارای علامت های شطرنجی در بالای شکم هستند.

گاهی اوقات مگس اصطبل با مگس خانگی اشتباه گرفته می شود. مگس اصطبل به راحتی از سایر مگس های خانگی معمولی با پروبوسیس بلند و نوک تیز که در جلوی سر امتداد می یابد، متمایز می شود. هم نر و هم ماده این مگس با سوراخ کردن پوست میزبان و مکیدن خون آنها تغذیه می کنند. گزش آنها معمولا با درد همراه است.

مگس سگی

مگس های اصطبل ، که به نام «مگس گزنده» نیز شناخته می شوند، می توانند نیش دردناکی ایجاد کنند. آنها مردم، دام ها، حیوانات خانگی و سایر پستانداران را گاز می گیرند. گزش ممکن است شبیه یک ضربه سوزن به نظر برسد و معمولاً در اطراف مچ پا و قسمت‌های پایینی پا رخ می‌دهد. مگس های اصطبل به دنبال غذای خونی در اصطبل هستند. آنها به یک وعده غذایی خون برای تولید مثل نیاز دارند.

 • مگس های اصطبل معمولاً در نزدیکی اصطبل ها، نزدیک لانه سگ ها و همچنین در امتداد ساحل یافت می شوند.
 • از آنجایی که مگس اصطبل در فضولات دام تولید می شود، حذف منبع تولید مثل بهترین روش برای از بین بردن آنها است. سایر مناطق پرورش مانند کاه و مالچ مرطوب و تمام مواد آلی پوسیده را حذف کنید.
 • مگس های اصطبل ترجیح می دهند در بیرون غذا بخورند و به ندرت در حال تغذیه یا استراحت در داخل خانه یافت می شوند.

بیشتر بخوانید : جای نیش ساس چه شکلی است؟ + درمان ساس گزیدگی

تخم مگس های اصطبل

تخم‌های مگس اصطبل در یونجه پوسیده، کاه، علف‌های هرز در حال تخمیر، علف‌ها و جلبک‌های دریایی یافت می‌شوند. توده‌های کمپوست، کود مرغ، یونجه مرطوب، بریده‌های علف و کاه آغشته به ادرار مکان‌های اصلی برای تخم‌های مگس اصطبل هستند.

 • تخم‌های مگس استبل پس از 1 تا 3 روز به صورت حشرات/لاروهای سفید متمایل به زرد بیرون می‌آیند و در آخرین مرحله لارو شفیره می شوند. در هوای گرم، مرحله شفیرگی 6 تا 20 روز طول می کشد. یک مگس بالغ به طور متوسط حدود 20 روز زندگی می کند.
 • ساعات اولیه صبح و اواخر بعد از ظهر معمولاً زمان اوج تغذیه است. اوج فعالیت معمولا در دوره های گرم پس از بارندگی رخ می دهد.
 • مگس های اصطبل دوست دارند از قسمت های پایینی میزبان مانند اسب و پاها و شکم گاو تغذیه کنند. گاو، اسب و مردم معمولاً پاها را گاز می‌گیرند در حالی که سگ‌ها و خوک‌ها را از روی گوش‌ها نیش می زنند.
 • با وجود اینکه «ماده» برای تخمگذاری به خون نیاز دارد، نر و ماده هر دو از خون تغذیه می کنند.
 • آنها اغلب می توانند از روی لباس نیش بزنند.

حدود 60 تا 120 تخم در یک زمان گذاشته می شود و برخی از مگس ها زنده می مانند تا دو یا چند دسته تخم بگذارند. تخم ها در کمتر از 24 ساعت شکسته می شوند تا لارو تولید کنند. لاروها در زیر سطح مواد پرورشی تغذیه و رشد می کنند.

چگونه از هجوم مگس های اصطبل جلوگیری کنیم؟

مگس های اصطبل تغذیه کننده خون هستند. برای پیشگیری، نظافت و پاکسازی مکان هایی که مگس های اصطبل در آنها تخم می گذارند راه خوبی است. برخی از این مکان ها عبارتند از:

 • فضولات دام
 • یونجه خیس
 • علف ها
 • علف های هرز در حال تخمیر و مرطوب
 • قلمه های چمن
 • بستر کاهی کثیف

دفع مگس سگی

بهترین راه حل برای جلوگیری از ورود مگس سگی یا طویله، دستگاه دفع حشرات است. دستگاه های دفع حشرات با استفاده از فراصوت تمامی حشرات موذی، مانند: کک، موریانه، مورچه، سوسک، ساس، پشه، مگس و حتی جانوران موذی مثل عنکبوت، موش و مارمولک را از محیط شما دور می کند. این دستگاه از قرص استفاده نمی کند و هیچگونه ضرر و عوارضی برای سلامتی انسان و حیوانات خانگی ندارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با کارکرد 24 ساعته، خانه شما را از حمله حشرات موذی ایمن نگه می دارد.

منبع:

diypestcontrol.com

4 دیدگاه ها

 • سلام وقتتون بخیر این دستگاه ها رو سیستم عصبی دام و اسب تاثیر منفی نمیزاره?

  • سلام. به هیچ وجه این دستگاه هیچ تاثیری و اثراتی روی حیوانات و انسان ها نداشته و فقط صدایی فراتر از شنوایی انسان تولید میکند که برای دام قابل شنیدن نیست.

  • اگر دستگاه در جای مناسب نصب بشه حداقل 4 هفته به زمان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیگارانتی